بانی ثبت

الزام ارسال صورتحساب به سامانه مودیان مالیاتی
دارای نرم افرار متصل

ارائه دهنده برترین خدمات ثبتی و اداری

استاندارد و نحوه ثبت علامت استاندارد

استاندارد و نحوه ثبت علامت استاندارد

نشان استاندارد
مقدمه نحوه ثبت علامت استاندارد

هنگامی که افراد برای خرید کالایی اقدام می کنند، ابتدا می خواهند تضمینی در قبال کیفیت محصولی که عرضه می شود، مشاهده کنند.

نشان استاندارد یکی از برچسب هایی است که بر روی کالا زده می شود و وظیفه هر ارائه دهنده محصولی است که خود را ملزم به دریافت آن کند.

استاندارد ایران اصول و چهارچوبی در نظر گرفته است که هر تولید کننده برای عرضه کالا و خدمات خود باید از آن پیروی کند. در ادامه مقاله نحوه ثبت علامت استاندارد را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

علامت استاندارد در ایران

مجموعه مطالعاتی که بین محصول خریداری شده و هزینه پرداختی تعادل برقرار می کند را استاندارد می گویند.

در کشور ایران مانند سایر کشورها ، آیین نامه ها و دستورالعمل هایی برای تولید کالا و خدمات ارائه شده است و تولیدکنندگان متقاضی نشان استاندارد ، باید از این قوانین و اصول پیروی کنند.

به طور کلی هر شرکتی که متقاضی دریافت نشان استاندارد ملی ایران باشد ، باید از این دستورالعمل ها و چهارچوب های تعیین شده پیروی کند.

هر کالا و یا خدماتی که نشان استاندارد دارد ، در واقع تضمین و کیفیت را به مشتریان خود هدیه می دهد. گفتن این نکته ضروری است که دریافت نشان استاندارد ، برای بعضی شرکت ها ضروی است و برای برخی خیر.

قوانین و شرایط دریافت علامت استاندارد ممکن است هر چند وقت یکبار تغییر کند ، بنابراین برای دانستن نحوه دریافت نشان استاندارد لازم است با قوانین آن کاملاَ آشنا باشید.

در ادامه این مطلب ، نحوه ثبت علامت استاندارد را بازگو خواهیم کرد.

نکته: در نظر داشته باشید که استانداردهای هر کشور مختص همان کشور است، زیرا استانداردهایی که ایران به کالای خود اختصاص داده ، ممکن است با کشورهای دیگر متفاوت باشد.

نشان استاندارد

از طرفی رعایت و اجرای دریافت نشان استاندارد ، به جامعه و مردم نیز بستگی دارد

اگر مصرف کالا و خدماتی که نشان استاندارد ندارد در بین مردم طرفداری نداشته و خرید و فروش نشود ، آن وقت تولید کننده برای به دست آوردن بازار فروش ، خود را ملزم به رعایت قوانین تولید و دریافت نشان استاندارد می کند.

نحوه ثبت علامت استاندارد

برای این که بفهمید به کالا و خدمات شما نشان استاندارد تعلق می گیرد یا خیر ، وارد «سامانه یکپارچه نظارت بر اجرای استاندارد» شوید و اطلاعات لازم در خصوص کالای خود را با وارد کردن نام و استاندارد مورد نظر به دست آورید.

همچنین می توانید از طریق کتاب های مخصوص دسته بندی قوانین و دریافت استاندارد ایران در زمینه اسناد مختص به شماره های ایزو ، اطلاعات خوبی کسب کنید.

نشان استاندارد
مراحل دریافت نشان استاندارد

برای آشنایی با نحوه ثبت علامت استاندارد مراحل زیر را به طور کامل مطالعه کنید.

نکته: اگر محصول تولید شده مطابق معیارهای استاندارد ایران نباشد ، به شما اطلاع داده شده و برای برطرف کردن مشکل می بایست اقدام نمایید و دوباره درخواست نمونه برداری و نظارت بدهید.

نشان استاندارد
مدارک لازم برای اخذ نشان استاندارد

نحوه ثبت علامت استاندارد در سایت سازمان ملی استاندارد ایران ، نیازمند مدارک زیر است.

سپس وارد سامانه «یکپارچه نظارت بر اجرای استاندارد» شوید و طی فرآیند گفته شده مراحل را انجام دهید و مدارک را بارگذاری کنید.

در آخر به شما نام کاربری و رمز عبوری داده می شود که می توانید مراحل انجام کار را توسط آن پیگیری کنید.

نشان استاندارد
سخن آخر در مورد نحوه ثبت علامت استاندارد

برای بعضی محصولات ، داشتن نشان استاندارد ضروری است و این یعنی تولید و توزیع آن ها زمانی امکان پذیر است که این نشان را دریافت کرده باشند.

بعضی دیگر از محصولات هم هستند که رعایت استاندارد تولید برای آن ها لازم است ، ولی داشتن نشان استاندارد ضروری نیست و جنبه استاندارد تشویقی دارد.

همچنین هر شرکتی می تواند بر اساس کالای تولیدی درزمینه های مختلف ، استانداردهای مختلفی دریافت کند.

در هر صورت تولید و توزیع و انبار کردن کالاهای غیراستاندارد جرم است و با اشخاص خاطی برخورد می شود.

همچنین سازمان استاندارد پس از صدور نشان استاندارد ، سازمان تولیدی را به حال خود رها نمی کند و در دوره های متفاوت از انبار و محیط کار و روند اجرای تولید بازرسی خواهد کرد و در هر زمان از اجرای کار که تخلفی صورت بگیرد و یا کالا استانداردهای لازم را برای تولید نداشته باشد پروانه نشان استاندارد را باطل می کند.

بنابراین لازم است برای تضمین و کیفیت کالای تولیدی خود نشان استاندارد را دریافت کنید تا از این طریق هم بازار فروش خود را رونق دهید و هم تضمین کیفیت کالای خود را به مشتریان ارائه دهید.

امیدواریم این مقاله راهنمایی لازم در مورد نحوه ثبت علامت استاندارد را به شما داده باشد.

برچسب ها:

همین حالا عضو شوید

مطالب تصادفی

ثبت طرح صنعتی

مقدمه ثبت طرح صنعتی بسیاری از ما در این زمانه با برخی از مزایای مالکیت معنوی مواردی مانند علائم تجاری یا ثبت اختراع آشنا هستیم. با این حال، علی‌رغم ارتباط

ادامه مطلب »

ثبت مادرید

منظور از ثبت ماردید چیست؟ ثبت بین المللی علامت تجاری یا به اصطلاح  ثبت مادرید ، جهت ثبت علامت یا برند تجاری در کشورهای مختلف انجام میگردد. با ثبت بین

ادامه مطلب »

دفاتر پلمپ

دفاتر پلمپ چیست؟ تمامی شرکت ها ، سازمان ها ، موسسات ، تجار و… که موظف به پرداخت مالیات هستند ، میبایست کلیه نقل و انتقال ها و فعالیت های

ادامه مطلب »

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی چیست؟ اظهارنامه مالیاتی چه به صورت خود اظهاری و چه از طریق سازمان امور مالیاتی در اختیار مودیان قرار داده شود، کارنامه مالی است که همه ساله، اشخاص

ادامه مطلب »

ثبت شرکت در خارج کشور

ثبت شرکت در خارج از ایران چگونه است؟ آیا تا کنون به موارد ذیل فکر کرده اید؟ چگونه می توانم فعالیت تجاری بصورت برون مرزی داشته باشم؟ چگونه می توانم

ادامه مطلب »

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت جدیدترین اخبار مربوط به بیمه،مالیات،تغییرات شرکت ها،دستورالعمل های جدید و...

همین حالا عضو شوید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top