بانی ثبت

الزام ارسال صورتحساب به سامانه مودیان مالیاتی
دارای نرم افرار متصل

ارائه دهنده برترین خدمات ثبتی و اداری

تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت

تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت

تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت
مقدمه چگونگی تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت و مراحل انجام آن

یکی از بحث‌های مهم اقتصادی که برای ادامه حیات هر شرکتی دارای اهمیت است و هیئت مدیره باید هر ساله آن را تصویب کند، ترازنامه مالی شرکت است. البته تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت مربوط به سال قبل است که انجام می‌شود. صورت‌های مالی شرکت‌ها وضعیت مالی شخصیت‌های حقوقی را در یک دوره زمانی مشخص را نشان می‌دهد که به آن ترازنامه یا بیلان گفته می‌شود. در این مقاله چگونگی تصویب ترازنامه شرکت‌ها و مراحل انجام آن همراه با هزینه‌ها و مدارک لازم را مطالعه می‌کنید.

تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت
ترازنامه مالی شرکت چیست؟

ترازنامه مالی در واقع تصویری از دارایی‌ها و میزان سود و زیان و ساختار مالی شرکت را نشان می‌دهد. هیات مدیره و بازرسین هر ساله پس از انقضا سال مالی شرکت، طی گزارشی کلیه دارایی و دیون و سود و زیان شرکت را باید محاسبه کنند و بیست روز قبل از تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه، در اختیار بازرسان قرار دهند.

روش تصویب ترازنامه شرکت‌ها چگونه است؟

در واقع تهیه و تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت را از تعادل دارایی‌ها در برابر بدهی های آن مطلع می‌کند و کمک می‌کند تا بتوانید قدرت مالی کسب و کارتان را بسنجید. بازرسان در تعیین و تایید صحت و سقم تصویب ترازنامه شرکت نقش اساسی را بر عهده دارند. زیرا ترازنامه مالی شرکت در مجمع عمومی بدون دریافت گزارش بازرسان دارای اعتبار لازم نیست و امکان تصویب آن نیز وجود ندارد.

بیلان شرکت‌ها از سه جز دارایی‌ها (جاری و غیرجاری)، بدهی‌ها (جاری و غیرجاری) و حقوق سهامداران تشکیل شده است که مجموع دارایی شرکت باید با مجموع بدهی‌ها و حقوق سهامداران برابر باشد. دارایی‌ها یا حساب‌های جاری ارزش کل دارایی‌هایی هستند که می‌توان آنها را طی یک دوره یک ساله به وجه نقد تبدیل کرد.

انواع دارایی‌های شرکت به قرار زیر است:

حساب‌های غیرجاری شرکت‌ها به چه حساب‌هایی گفته می‌شود؟

حساب‌های غیرجاری به کلیه دارایی‌هایی می‌گویند که انتظار نمی‌رود قابلیت تبدیل شدن به وجه نقد یا تبدیل شدن به کالای قابل فروش در طی یک دوره مالی را داشته باشند.‌ از دارایی‌های غیرجاری به سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و دارایی‌های ثابت مشهود و نامشهود می‌توان اشاره کرد.

بدهی‌های جاری به مواردی می‌گویند که شرکت انتظار دارد طی یک سال آتی آنها را تسویه کند و شامل پرداختنی‌های تجاری و غیرتجاری، مالیات پرداختنی، سود سهام پرداختنی، تسهیلات مالی دریافتی و پیش دریافت‌ها است.

تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت
تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت و ثبت تراز مالی

پس از تنظیم صورتجلسه تغییرات توسط اعضای شرکت، باید سه نسخه از آن به امضاء کلیه سهامداران و حداقل یکی از بازرسین و مدیر عامل برسد. ورودی سیستم تصویب مالی مطابق صورتجلسات انجام می‌شود. پس از امضا یک نسخه از صورتجلسه به همراه رسید پذیرش اینترنتی و رسید پذیرش تغییرات و وکالت‌نامه وکیل به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داده می‌شود تا نظر کارشناسان مربوطه اعلام شود.

شرایط تائید کارشناس جهت تصویب ترازنامه شرکت

پس از اعلام نظر کارشناس و گرفتن تاییدیه، اقدام به پرداخت هزینه حق ثبت تغییرات و روزنامه رسمی و کثیر الانتشار می‌کنیم. تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت در هر دوره مالی به منزله مفاصاحساب مدیران شرکت در آن دوره مالی است و اگر طی آن مدت تصدی مدیران تمام شود، سهام مورد وثیقه آنان از قید وثیقه آزاد خواهد شد.

شرایط عدم تصویب ترازنامه شرکت چگونه است؟
تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت
در تنظیم ترازنامه سود و زیان شرکت چه نکاتی باید رعایت شود؟

1- قبل از تقسیم سود باید هزینه‌های ثبت شرکت و هزینه‌های قبل از بهره برداری، مستهلک شود.
2- مطابق ماده ۲۳۶ قانون تجارت هزینه‌های افزایش سرمایه حداکثر تا ۵ سال بعد از تاریخ افزایش سرمایه مستهلک شود.
3- پایین آمدن ارزش دارایی‌های غیرجاری (به هر علتی) باید در استهلاک سرمایه ثبت شود.
4- تعهداتی که شرکت آن ها را تضمین کرده‌اند نیز با قید مبلغ در زیر ترازنامه باید ذکر شود.
5- استهلاک اموال و اندوخته قانونی نیز باید در ترازنامه شرکت لحاظ شود.

نکته: در شرکت‌های سهامی عام هیئت مدیره مکلف است گزارش حسابداران رسمی را ضمیمه حساب‌های سود و زیان شرکت کنند.

مدارک مورد نیاز برای تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت به طور سالیانه به شرح زیر است:

تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت
هزینه صورتجلسه تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت

هزینه تنظیم و ثبت صورتجلسه تصویب ترازنامه شرکت یا به طور کلی هزینه تصویب ترازنامه شرکت به شرح زیر است:

جمع بندی:
بعد از تکمیل مدارک مورد نیاز تصویب ترازنامه مالی و ارسال فرم و مدارک خواسته شده فوق و برای کسب اطلاع از قیمت تنظیم و ثبت صورتجلسه تصویب ترازنامه، حتماً با موسسات ثبتی تماس حاصل کنید. باید توجه داشته باشید برای ثبت صورتجلسه تصویب ترازنامه سود و زیان شرکت زمانی بین ۷ الی ۱۵ روز کاری، کلیه زمان در نظر گرفته شده است. هیچ فرقی ندارد که چه تعداد عضو، چه مقدار سرمایه و چه تعداد شریک یا سهامدار شرکت داشته باشد. این زمان از تحویل و تکمیل اوراق و صورتجلسه مهر و امضاء شده به موسسه ثبت شرکت محسابه می‌شود.

برچسب ها:

همین حالا عضو شوید

مطالب تصادفی

ثبت شرکت تضامنی

منظور از شرکت تضامنی چیست؟ مطمئنا بارها به نام شرکت تضامنی برخورده اید و این سوال برایتان بوجود آمده است که ماهیت شرکت تضامنی چیست؟ شرکت های تضامنی به عنوان

ادامه مطلب »

امور حسابداری و حسابرسی

مقدمه انجام امور حسابداری و حسابرسی مربوط به کلیه مشاغل انجام امور حسابداری و حسابرسی در شرکت‌های حقیقی و حقوقی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در دنیای امروز، گسترش فعالیت‌های

ادامه مطلب »

جواز تاسیس

منظور از جواز تاسیس چیست؟ جواز برگه یا دستورالعملی است که به شما اجازه فعالیت قانونی در کسب و کار خودتان را میدهد. جواز تاسیس بر اساس نوع فعالیت اقتصادی

ادامه مطلب »

ثبت موسسه غیر تجاری

آیا می‌دانید موسسه غیر تجاری چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا با مزایا و معایب ثبت این موسسه‌ها آشنا هستید؟ موسسات غیر تجاری به مجموعه‌هایی گفته می‌شود که به منظور پیشبرد اهداف

ادامه مطلب »

ثبت شرکت در خارج کشور

ثبت شرکت در خارج از ایران چگونه است؟ آیا تا کنون به موارد ذیل فکر کرده اید؟ چگونه می توانم فعالیت تجاری بصورت برون مرزی داشته باشم؟ چگونه می توانم

ادامه مطلب »

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت جدیدترین اخبار مربوط به بیمه،مالیات،تغییرات شرکت ها،دستورالعمل های جدید و...

همین حالا عضو شوید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top