بانی ثبت

الزام ارسال صورتحساب به سامانه مودیان مالیاتی
دارای نرم افرار متصل

ارائه دهنده برترین خدمات ثبتی و اداری

ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی
مقدمه ثبت طرح صنعتی

بسیاری از ما در این زمانه با برخی از مزایای مالکیت معنوی مواردی مانند علائم تجاری یا ثبت اختراع آشنا هستیم. با این حال، علی‌رغم ارتباط و جذابیت بالقوه آنها برای مشاغل، در مورد طرح‌های صنعتی و مزایایی که یک کارآفرین از ثبت آنها به دست می‌آورد، صحبت چندانی نشده است. در متن پیش رو سعی داریم تا با بررسی این مهم چگونگی ثبت طرح صنعتی را نیز بررسی کنیم.

ثبت طرح صنعتی
منظور از طرح صنعتی چیست؟

در شرایط کاملا قانونی، یک طرح یا نقشه صنعتی از نوآوری یا ظاهر خارجی یک محصول (یا بخشی از آن) صحبت می‌کند. همچنین این طرح از ویژگی‌های دو بعدی مانند خطوط، سطح، رنگ‌ها و نیز وضعیتی سه ‌بعدی مانند اشکال، بافت‌ها و اطلاعات متریال ساخت آن در آینده، برخوردار است. به طور خلاصه، تمام ویژگی‌هایی که تا حدی با ارزش زیبایی شناختی محصول ارتباط دارند را می‌توان به عنوان یک طرح صنعتی در نظر گرفت.

اهمیت طرح‌های صنعتی

هدف اصلی از طراحی صنعتی، جذاب کردن محصول و جلب توجه مشتریان و همچنین تاثیرگذاری بر تصمیم خرید مصرف کننده است. به عبارت دیگر، موفقیت یا شکست فروش یک محصول، ممکن است حداقل تا حدی به دلیل بد بودن شرایط ظاهری آن باشد. به همین دلیل است که طرح‌های صنعتی می‌توانند بسیار مهم باشند. هم برای شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) و هم برای شرکت‌های بزرگ‌تر که بخش فعالیت آنها گسترده‌تر است.

مزایای ثبت طرح صنعتی

ترس از کپی شدن اغلب دلیل اصلی ثبت طرح‌های صنعتی است. با این حال، خوب است بدانید و درک کنید که ثبت قانونی طرح صنعتی، بهترین راه برای اثبات مالکیت طرح یک محصول است. از یک طرف، حقوق انحصاری استفاده آن در بازار را تنها به همان فرد اعطا می‌کنند. از سوی دیگر، از طریق مجوزها یا انتقال مالکیت، مزایای اقتصادی را به دست خواهید آورد.

ثبت طرح صنعتی
محصولات قابل ثبت به عنوان طرح صنعتی

کلمه «صنعتی» باعث شده است که مردم روند ثبت طرح صنعتی را با عناصر تولید صنعتی یا ماشین آلات مرتبط کنند. اگرچه این لزوما غلط نیست؛ اما تعریف مورد نظر ما را پوشش نمی‌دهد. تعریف «محصول» هم محصولات صنعتی و هم محصولات هنری را در برمی‌گیرد. در اینجا چند نمونه برای درک بهتر شما آورده شده است:

محصولات چاپی

برندهای مد معروف مانند Burberry، دارای محصولات خاص خود هستند که در مراجع مربوطه ثبت شده‌اند. به عنوان مثال، این برند دارای چاپ معروف اسکاتلندی خود است که برای محصولات ساخته شده از پارچه در بریتانیا و اسپانیا ثبت شده است.

ثبت طرح چاپی به منسوجات محدود نمی‌شود و این را می‌توان در فروشگاه لوازم التحریر معروف مانند Paperchase مشاهده کرد که طرح‌هایی را برای تعداد زیادی از محصولات نوشت‌افزارهای خود ثبت کرده است.

دستگاه

هم طرح ساخت ماشین آلات ساده مانند غذاساز یا سشوار و هم ماشین آلات صنعتی مانند ماشین آلات بزرگ کارخانه‌ها را می‌توان به عنوان طرح صنعتی ثبت کرد.

وسایل نقلیه

خودروها، کامیون‌ها، دوچرخه‌ها، سه چرخه‌ها و حتی اسکوترها به عنوان طرح‌های صنعتی قابل ثبت هستند.

شرایط کلی ثبت طرح صنعتی

معمولا یک کارآفرین برای طراحی و تولید یک محصول تلاش می‌کند و تصمیم می‌گیرد از آن محافظت کند. این افراد / شرکت‌ها حق انحصاری را با ثبت قانونی برای جلوگیری از بازتولید طرح توسط اشخاص ثالث به دست می آورند. این افراد باید در نظر داشته باشند که طبق قانون کشوری، ثبت طرح صنعتی باید با دو الزام زیر انجام شود:

ارزیابی تازگی و اصالت از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. اما به طور کل یک طرح صنعتی زمانی جدید در نظر گرفته می‌شود که قبلا در معرض دید عموم قرار نگرفته باشد. اگر تفاوت قابل توجهی با طرح‌های شناخته شده یا ترکیبی از ویژگی‌های طراحی شناخته شده داشته باشد، ممکن است اصالت آن از بین برود.

ثبت طرح صنعتی
ثبت طرح صنعتی در ایران

برای ثبت طرح‌های صنعتی خود در ایران باید به مرکز مالکیت معنوی مراجعه کنید. این مرکز زیر نظر قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. قبل از اقدام به ثبت طرح خود، بهتر است به سایت این مرکز مراجعه کرده و در سربرگ «جستجو»، قسمت «جستجو در پرونده‌های طرح صنعتی» از تازگی و اصالت طرح خود مطمئن شوید. برای این کار تنها کافی است برخی اطلاعات پایه و پیشرفته را در فرم درخواست شده وارد کنید.

همچنین برای ثبت یک طرح صنعتی در ایران لازم است که تمامی مراحل زیر را در نظر داشته و با تهیه مدارک لازم که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، کار خود را شروع کنید.

در انتهای این مراحل، با چاپ آگهی ثبت در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار کار شما به پایان می‌رسد.

مدارک لازم برای ثبت طرح حقیقی
مدارک لازم برای ثبت طرح حقوقی
ثبت طرح صنعتی

فراموش نکنید که اگر کشور مبدا ثبت طرح شما با چند کشور دیگر هم پیمان باشد، این احتمال وجود دارد که طرح ثبت شده در کشورهای متحد المنافع نیز مورد تایید باشد. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که تمام کشورهای دنیا این ثبت طرح را مورد حمایت قرار دهند. در واقع برای این مهم سیستمی طراحی نشده است.

کلام آخر
در نهایت این نکته را به خاطر داشته باشید که مدت زمان لازم برای ثبت طرح صنعتی شما، بسته به افرادی که قبل از شما ثبت نام کرده‌اند، چیزی حدود 1 تا 4 ماه طول می‌کشد. همچنین برای ثبت طرح خود در کشور دیگر باید با استفاده از تجربیات یک وکیل یا مشاور وارد عمل شوید.

برچسب ها:

همین حالا عضو شوید

مطالب تصادفی

دفاتر پلمپ

دفاتر پلمپ چیست؟ تمامی شرکت ها ، سازمان ها ، موسسات ، تجار و… که موظف به پرداخت مالیات هستند ، میبایست کلیه نقل و انتقال ها و فعالیت های

ادامه مطلب »

ثبت شرکت سهامی عام

یکی از انواع شرکت‌ها، شرکت سهامی عام است و بخشی از سرمایه آن از طریق فروش سهام به مردم یا همان افراد غیر موسس تامین می‌شود. سهام این شرکت در

ادامه مطلب »

ثبت نمایندگی خارجی

در دنیای امروز، تقریباً تمامی رفتارها و هنجارهای اجتماعی در چارچوب قانون قرار می‌گیرند. از مهم‌ترین مواردی که امروزه در قانون کشور ما بسیار مورد توجه قرار گرفته و قواعد

ادامه مطلب »

جواز تاسیس

منظور از جواز تاسیس چیست؟ جواز برگه یا دستورالعملی است که به شما اجازه فعالیت قانونی در کسب و کار خودتان را میدهد. جواز تاسیس بر اساس نوع فعالیت اقتصادی

ادامه مطلب »

ثبت شرکت سهامی خاص

یکی از روش‌هایی که می‌توان یک شرکت را به ثبت رساند، شرکت سهامی خاص است. طبق قانون این شرکت نمی‌تواند سهام خود را در بورس اوراق بهادار قرار دهد اما

ادامه مطلب »

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی چیست؟ اظهارنامه مالیاتی چه به صورت خود اظهاری و چه از طریق سازمان امور مالیاتی در اختیار مودیان قرار داده شود، کارنامه مالی است که همه ساله، اشخاص

ادامه مطلب »

در خبرنامه ما عضو شوید

دریافت جدیدترین اخبار مربوط به بیمه،مالیات،تغییرات شرکت ها،دستورالعمل های جدید و...

همین حالا عضو شوید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top